Okulista to nie tylko biznes. Walczy o to co najcenniejsze

Aparat wzroku należy do wyjątkowo niedocenianych rzeczy przez ludzi. Możliwość dobrego widzenia okazuje się czymś autentycznie bezcennym i wszystkie osoby zdecydowane na dbanie o swoje ciało nie powinny rezygnować absolutnie z regularnej kontroli jakości swojego widzenia. Olbrzymim problemem w obecnej chwili okazuje się powszechność komputerów, smartfonów oraz innych źródeł światła. Szkodliwość tego rodzaj urządzeń dla aparatu wzroku jest bardzo duża, szczególnie przy wzięciu pod uwagę ciągłych zmian akomodacji, braków w należytym oświetleniu otoczenia i nieprzestrzeganiu bezpiecznych odległości pracy z emiterami światła z ekranów LCD. Każdy okulista powie że o oczy trzeba dbać.

Pogarszanie wzroku

Jest to olbrzymi problem, a samo pogorszenie jakości widzenia często następuje na tyle skrycie, iż dostrzeżenie deficytów w widzeniu jest możliwe w trakcie przesiewowego badania okulistycznego z zastosowaniem tablic Snellen’a. W diagnostyce chorób gałki ocznej, zaburzeń widzenia oraz w leczeniu wszelkich problemów dotyczących aparatu wzroku pracują wyspecjalizowani lekarze. Okulista należy do jednej z najbardziej cieszących się popularnością wizyt lekarskich na rynku. Często osoby decydują się na wizytę z powodu pogarszającej się ostrości widzenia, występowania symptomów krótko widzenia lub dalekowidzenia oraz chęci korekcji tychże zaburzeń.

Korekcja wzroku

Przydanym i podstawowym narzędziem w korekcji wad wzroku są oczywiście okulary korekcyjne lub też specjalne korekcyjne soczewki kontaktowe. W przypadku niektórych zaburzeń, jak choćby krótkowzroczność popularne jest leczenie ablacji laserowej rogówki. Trzeba przyznać, że coraz więcej osób podejmuje się wyboru takich oto rozwiązań terapeutycznych. W miastach na terenie całego kraju, takich jak Warszawa, Olsztyn, Radom, Kraków, Katowice działa wiele gabinetów, a nawet profilowanych klinik okulistycznych. Zajmują się one diagnostyką, leczeniem zachowawczym oraz operacyjnym specyficznych zaburzeń. W Olsztynie istnieją nawet salony optyczne w których znajdziemy pomoc okulisty.

Zaćma

Do jednych z najczęstszych problemów, którym zajmuje się okulista jest oczywiście zaćma. Zwyrodnienie starcze rogówki i soczewki wynika z odkładania się kompleksów białkowych w ich obrębie i przyczynia się do ograniczenia ostrości widzenia i „zamglenia” obrazu. W tym zabiegu usuwa się soczewkę i aplikuje się specjalną protezę. W celu utrzymania akomodacji sztuczna soczewka jest umiejscawiana w torebce soczewki, która połączona jest całym aparatem mikro-więzadeł do soczewki i mięśni rzęskowych.

Jaskra

Odrębnym problemem okulistycznym, wymagającym bacznej obserwacji oraz leczenia jest jaskra. Jaska to zaburzenie, w którym dochodzi do wzrostu ciśnienia cieczy w obrębie gałki ocznej. Wzrost tego ciśnienia powoduje zaburzenia ukrwienia najcenniejszych struktur oka, czyli siatkówki. W ten sposób powstaje martwica i dochodzi do stopniowej degeneracji siatkówki, co grozi finalnie trwałą utratą wzroku.

Wszystkie choroby można leczyć

Można jednak walczyć skutecznie z tymi problemami, dzięki wykorzystaniu odpowiedniego rodzaju farmakoterapii oraz leczenia operacyjnego. Kontrola ciśnienia i leczenie pozwalają skutecznie zatrzymać postęp jaskry oraz przyczynić się do zachowania wzroku. Widać więc, że problemy okulistyczne są rozbudowane i niezwykle istotne z punktu widzenia całościowego zdrowia. Utrata lub silne pogorszenie wzroku stanowią w olbrzymim stopniu przyczynę wysokiego stopnia niepełnosprawności. Można z tym bez problemu walczyć. Wystarczy wykorzystać to co oferuje wyspecjalizowany okulista. Okuliści zajmują się diagnostyką, kontrolą i leczeniem zabiegowym narządu wzroku. Można im bez wątpienia zaufać i dobrze od czasu do czasu odwiedzić gabinet okulistyczny.