Niezależnie od tego z jakich materiałów został wykonany dany budynek konieczna jest jego właściwa eksploatacja oraz realizowanie prac konserwatorskich. Pozwoli to zachować efektowny wygląd budynku, a także zwiększyć jego odporność na niekorzystne warunki zewnętrzne.
Z biegiem czasu każdy dach oraz elewacja wymaga odnowienia, lub przynajmniej umycia. Można zrealizować to samodzielnie albo zdecydować się na zatrudnienie profesjonalnej ekipy. Wszystko zależy zatem od stopnia zabrudzenia budynku, ale również od jego parametrów, takich jak ilość kondygnacji czy też powierzchnia.
Stopień zabrudzenia ścian oraz dachów budynków może być bardzo zróżnicowany. Przede wszystkim zależy to od usytuowania nieruchomości. Zatem wyższe zabrudzenia elewacji występują, kiedy budynek zlokalizowany jest w pobliżu ruchliwych ulic, autostrad, lecz także różnego rodzaju zakładów przemysłowych. Dodatkowo na ilość zabrudzeń bezpośrednio wpływa wilgotność powietrza. Dlatego domki w lesie, blisko jezior oraz rzek znacznie łatwiej ulegają zabrudzeniu.
Na elewacji oraz dachu pojawić mogą się grzyby i glony. Dlatego mycie dachów oraz mycie elewacji, które zostały pokryte grzybem lub glonem i pleśnią wymaga zastosowania specjalistycznych środków.
Miasto Łódź to miejsce, w którym funkcjonuje wiele profesjonalnych firm realizujących mycie dachów lub czyszczenie elewacji jak https://saw-bud.net/mycie-i-czyszczenie-kostki-brukowej-elewacji-i-dachu/.
Stan zabrudzenia elewacji a rodzaj tynku
Czynnikiem, który bezpośrednio wpływa na to jak często konieczne będziemy się dachów i jest stopień nasiąkliwości elewacji oraz struktura tynku. Jeżeli powierzchnia jest gładka wówczas istnieje znacznie mniejsze prawdopodobieństwo, że zostanie ona szybko zanieczyszczona.
Dodatkowo istotne jest również jakim tynkiem pokryty jest budynek. Jeżeli tynk szybko chłonie wilgoć wówczas nie dochodzi do spłukiwania brudu podczas opadów deszczu. Są to między innymi tynki mineralne, które bardzo szybko nasiąkają wodą. Inaczej jest natomiast w przypadku tynków akrylowych oraz silikonowych. Mają one dużo mniejszą nasiąkliwość cieczy, co sprawia że są odporniejsze na zabrudzenia.
Ponadto tynki silikatowe oraz akrylowe pozostawiają intensywny kolor na dłużej. Kolejnym elementem wpływającym na szybkość brudzenia się elewacji jest faktura tynku. Tynki typu kornik posiadają liczne zagłębienia, w których mogą osadzać się zanieczyszczenia. Dużo mniejsza podatność na zabrudzenia wykazują tynki typu baranek oraz tynki o strukturze kamyczkowe.
Wykorzystanie środków chemicznych podczas mycia elewacji i dachu
Zakres i charakter środków wykorzystywanych do mycia elewacji oraz dachu zależy przede wszystkim od rodzaju zabrudzenia. Dodatkowo zupełnie inną metodę czyszczenia stosuje się wobec klinkieru, inną natomiast w odniesieniu do elewacji otynkowanej. Istniej możliwość mycia elewacji z wykorzystaniem myjki ciśnieniowej oraz specjalistycznych środków czyszczących.
Zasada działania myjek ciśnieniowych jest prosta. Jednak należy dokładnie ustawić ciśnienie strumienia wody, aby nie doszło do uszkodzenia elewacji budynku. Niezbędne jest również posiadanie odpowiedniego rodzaju dyszy.
Myjka ciśnieniowa z łatwością usunie w lekkie zabrudzenia olesku zalegający na dachu oraz elewacji. Jeżeli jednak dojdzie do osadzenia się grzyba pleśni lub glonów wówczas niezbędne jest zastosowanie specjalistycznych preparatów. Pozwalają one na usunięcie zanieczyszczeń w sposób trwały.